Creed „Royal Princess Oud”

Nowe damskie perfumy Creed’a od pierwszych sekund wydały mi się znajome. Dość szybko zidentyfikowałem, że Royal Princess Oud, mimo swego ogólnie kobiecego charakteru, pachną – szczególnie w pierwszych kilkudziesięciu minutach – bardzo podobnie do… Aventusa. Nieco później dotarło do mnie, że zawierają także – choć w mniejszym stopniu – elementy Green Irish Tweed. Ktoś powie – jak to, damskie pachnidło bazuje na męskich formułach? Po części, bowiem…

…w ten aventusowo-tweedowy miks wpleciono klasycznie kobiece nuty kwiatowe, uzyskując w rezultacie doskonałe i nowocześnie brzmiące kobiece perfumy. Jednocześnie jednak ich kobiecość nie jest zaznaczona na tyle mocno, by zniechęcić do ich noszenia mężczyzn. Royal Princess Oud to moim zdaniem uniseks z lekkim przechyłem w stronę płci pięknej.

Charakterystyczny akord owocowo-drzewno-skórzany łączy Royal Princess Oud z Aventusem, choć nuta skórzana jest tu znacznie mniej wyraźna. Z kolei użycie wyraźnej nuty fiołka oraz irysa w sercu jawi się jako subtelna reminiscencja Green Irish Tweed.

Aventus i GIT 1

Royal Princess Oud rozwija się na skórze, wdzięcznie ewoluując od „aventusowego” otwarcia przez współczesne kwiatowe serce, aż po niezwykle zmysłową i naprawdę piękną bazę, w której wciąż wyraźny akord serca otoczony został słodkawymi żywicami oraz znanym z prześlicznego Original Santal sandałowcem z Mysore. Całość utrwalają i pogłębiają wyczuwalne w schyłkowej fazie bazy piżma.

Co ciekawe, ten niemal bliźniaczo podobny efekt zapachowy został tu osiągnięty przy pomocy innych środków. W Aventusie sygnaturowy akord budują: bergamotka, ananas, jabłko, czarna porzeczka, paczula, jaśmin, brzoza i wanilia, zaś w Royal Princess Oud są to: bergamotka, fiołek, paczula, jaśmin, wanilia, styrax i benzoes. Innymi słowy: owocowy akord Aventusa została zastąpiona słodko-zielonym fiołkiem, zaś skórzana nuta brzozy – żywicami: styraksem i benzoesem. W obu przypadkach obecna jest bergamotka i jaśmin, zaś zmysłowości zapachom przydają paczula i wanilia. Pozostałe składniki różnią obie kompozycje i nadają im indywidualny charakter. W Aventusie mamy jagody jałowca, mech dębu, szarą ambrę, zaś w Royal Princess Oud irys, różę i drewno sandałowe.

Sandalwood

Z czasem – gdy w fazie serca zapachu do głosu dochodzi subtelnie doprawiony wanilią akord kwiatowy, złożony z jaśminu, róży i irysa – Royal Princess Oud zaczyna nabierać bardziej kobiecego charakteru, a podobieństwa do Aventusa zaczynają cichnąć. Mimo klasycznych ingrediencji kwiatowych Royal Princess Oud w żadnym momencie nie staje się zapachem kwiatowym w tradycyjnym rozumieniu. Ani przez chwilę nie wyczuwam też w nim czegokolwiek, co przypominałoby tytułowy oud. Bez względu na to, czy w formule jest oud, czy go nie ma (oficjalny spis nut go nie wymienia!), najnowszy damski Creed pachnie od początku do końca perfekcyjnie. Ma przy tym idealną, wyraźną, ale nie przytłaczającą projekcję oraz wielogodzinną trwałość.

Businesswoman_in_t_2958559b

Royal Princess Oud są casualowo eleganckie i zapadające w pamięć. To nowoczesne kobiece perfumy przeznaczone dla współczesnej, dynamicznej, eleganckiej i przedsiębiorczej kobiety, menadżerki lub business woman, która obraca się w świecie biznesu na równych prawach z mężczyznami. Te perfumy z jednej strony podkreślają jej zmysłową, kobiecą naturę, z drugiej zaś wzmacniają formalny, profesjonalny wizerunek.

To zapach intrygujący i magnetyzujący, ale także jednocześnie nieco dystansujący, o oryginalnym,  sygnaturowym charakterze, stroniący od banału, ale unikający jednocześnie nut trudnych. To wszystko czyni go wprost doskonałym zapachem na dzień, do codziennego używania niezależnie od okazji. Podobne cechy ma jego starszy brat Aventus. Wróżę więc Royal Princess Oud komercyjny sukces.

Szkoda tylko, że nadano mu tak pretensjonalną i nie pasującą do niego nazwę…

Royal-Princess-Oud-75ml-EDP

nuty głowy: sycylijska bergamotka, róża, słodki fiołek

nuty serca: absolut jaśminu, absolut wanilii, paczula, irys z Toskanii

nuty bazy: benzoes syjamski, sandałowiec z Mysore, styraks

twórca: Olivier Creed

rok premiery: 2015

moja ocena:

zapach: *****/ trwałość: *****/ projekcja: ****

2 uwagi do wpisu “Creed „Royal Princess Oud”

  1. Poza nazwą, wyjątkowo paskudny, dziewczęco – cukierkowy, jest też flakon. Ale wreszcie perfumy, które można podebrać żonie/partnerce/kochance, bo zazwyczaj to jednak płeć piękniejsza pasożytuje 🙂 na męskich perfumach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s