Męskie klasyki Amouage (4) – “Reflection Man”

Amouage to marka, która praktycznie od samego początku, od słynnego Gold Man autorstwa Guya Roberta, bardzo chętnie sięgała po klasyczne nuty kwiatowe w kompozycjach przeznaczonych dla mężczyzn. Choć trend ten uległ odwróceniu w ostatnich latach, to wciąż w części portfolio marki skierowanej do panów znajdziemy kompozycje z dominującymi lub pełniącymi istotną rolę w bukiecie nutami jaśminu i ylang ylang (Gold Man, Silver Man, Ciel Man), irysa (Dia Man) czy róży (Lyric Man).

neroli cedarwood

Reflection Man wpisuje się do grupy kwiatowej, z tym że tu przewodnią nutą jest neroli, czyli esencja z kwiatu pomarańczy, którą perfumiarz Lucas Sieuzac w sposób absolutnie perfekcyjny połączył w sercu kompozycji z jaśminem, ylang ylang i odrobiną esencji z irysa. Zapach otwiera się bardzo mocnym, gęstym i przepięknym akordem kwiatowym „zabarwionym” na zielono za pomocą petit grain (esencja z liści drzewa pomarańczowego) oraz rozmarynu, wzmocnionym za pomocą różowego pieprzu. Mimo dużego udziału nut kwiatowych i faktycznej dominacji neroli, Reflection Man ma dwoistą naturę, bowiem bardzo wyraźne są w nim także nuty drzewne, szczególnie cedru i sandałowca, które dają efekt zbliżonym do zapachu drewnianych wiórków, jakie pozostają po zaostrzeniu ołówka. Ta drzewna strona, wzmocniona jeszcze paczulą i wetiwerem, przydaje całości męskości i czyni Reflection Man jednym z najlepszych znanych mi męskich pachnideł z dominantą neroli. Podobne ujęcie tematu, aczkolwiek nie tak esencjonalne i intensywne, zaprezentował Francis Kurkdjian w A Piece of Me (APOM) Pour Homme. Z kolei Daphne Bugey w swoim Rose 31 dla Le Labo w podobny sposób zestawiła wyraźne nuty drzewne z nutą kwiatową, tyle że akurat różaną.

Reflection Man to perfumy na miarę Amouage – doskonałe w każdym aspekcie, także wyraźnej projekcji i długotrwałości. Jako wielbiciel kwiatu pomarańczy oraz zapachów drzewnych, w tej kompozycji znajduję idealne połączenie obu światów. Przede wszystkim zaś to doskonałe, eleganckie, uniewersalne i pełne klasy męskie pachnidło, które doskonale sprawdzi się w codziennym używaniu.

amouage reflecion man

nuty głowy: rozmaryn, różowy pieprz, liście gorzkiej pomarańczy (petit grain)

nuty serca: neroli (kwiat pomarańczy), irys, jasmin, ylang ylang

nuty głębi: paczula, wetiwer, drewno sandałowe, drewno cedrowe

twórca: Lucas Sieuzac

rok wprowadzenia: 2007

moja ocena:

  • zapach: bardzo dobry
  • projekcja: dobra+
  • trwałość: ponad 10 h

6 uwag do wpisu “Męskie klasyki Amouage (4) – “Reflection Man”

  1. Witam!
    Dziękuję, czekałem na tę recenzję. Pozdrawiam i życzę weny twórczej.
    A czy czasami nie wie Pan czegoś na temat nowych pachnideł Amouage? Czy czeka nas jakaś premiera?

    1. Witam serdecznie. Nic mi nie wiadomo o nowych Amouage (poza niedawną premierą damskiego „Sunshine”), ale czuję, że coś się szykuje, patrząc na częstotliwości premier zapachów tej marki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s