Frederic Malle EdP „Portrait of a Lady”

Dominique Ropion to perfumiarz, z którym Frederic Malle rozumie się wyjątkowo dobrze. Świadczyć o tym może choćby fakt, że aż pięć pachnideł z linii Editions De Parfums zostało skomponowanych przez tego artystę: Carnal Flower, Geranium Pour Monsieur, Une Fleur de Cassie, Vetiver Extraordinaire i chyba najbardziej uwielbiany przez koneserów perfum Portait of a Lady.  Kto nieco bardziej orientuje się w ofercie Frederica Malle, ten wie, że większość z dzieł Ropiona to najwyżej oceniane i często najchętniej kupowane pachnidła tej wyjątkowej, ekskluzywnej marki.

rose

Panowie Malle i Ropion ujawnili, że skomponowanie Portait of a Lady wymagało wyjątkowo wielu prób (kilkaset) i zajęło im bardzo wiele czasu. Efektem tych działań, których punktem wyjścia był Geranium Pour Monsieur, jest bez wątpienia jeden z najdoskonalszych znanych mi zapachów z różą w centrum. Ropion zestawił różaną esencję z paczulą, co samo w sobie może nie było odkrywcze, ale za to niezwykle skuteczne i efektowne, bowiem te dwa składniki mają się ku sobie jak niemal żadne inne w perfumerii. Charakterystyczna woń paczuli została tu jednak zręcznie zmodyfikowana poprzez użycie cynamonu i kadzidła olibanum, tak że nie poczujemy jej „solo”, podobnie zresztą jak i innych użytych tu składników, oczywiście poza wspomnianą różą. Tworzą one spójną orientalną całość oplatającą różaną esencję. Baza zapachu jest mocno piżmowa z dodatkiem drewna sandałowego i żywicy benzoesowej.  W akordzie głowy, dla jego rozjaśnienia, użyto czarnej porzeczki i maliny. Piękna, ciepła i zrównoważona różana woń dominuje tu jednak przez zdecydowaną większość czasu.

lady

Wbrew nazwie, która może sugerować kobiecą naturę tego zapachu, Portrait of a Lady idealnie sprawuje się na męskiej skórze, co osobiście sprawdziłem wielokrotnie. W swej orientalnej różanej naturze nie jest wcale zbyt odległy od Declaration d’Un Soir Cartiera, choć z pewnością jest pachnidłem cięższym, bardziej nasyconym i gęstszym aniżeli bardzo udane skądinąd perfumy autorstwa Mathilde Laurent. Innymi zbliżonymi do Portrait of a Lady zapachami, także opierającymi się na współczesnym połączeniu róży i paczuli są opisywane swego czasu przez mnie Hippie Rose Jamesa Heeleya i Lumiere Noire Pour Homme Francisa Kurkdjiana.

dominique ropion
Dominique Ropion

Portrait of a Lady pachnie wyraziście, mocno i długo, bo ponad 12 godzin. Jest pod każdym względem doskonale skonstruowany. Prezentuje współczesne ujęcie różanego tematu: nieprzytłaczające, idealnie wyważone, piękne. Wspaniały zapach, którego noszenie daje ogromna satysfakcję. Polecam gorąco.

portrait_of_a_lady_hires_1

nuty głowy: czarna porzeczka, malina

nuty serca: turecka róża, cynamon, goździk, paczula

nuty głębi: drewno sandałowe, ambroxan, białe piżmo, benzoes, kadzidło

twórca: Dominique Ropion

rok wprowadzenia: 2010

moja ocena:

  • zapach: bardzo dobry
  • projekcja: dobra
  • trwałość: ponad 12 h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s