Dior „Spice Blend” i „Purple Oud”

W butikowej kolekcji Diora sporo się ostatnio dzieje. Nowe zapachy publikowane są dość często (po kilka rocznie), co rodzić może automatycznie pytanie – czy za ilością idzie jakość?

Na podstawie dwóch zapachów z ostatnich lat Purple Oud (2018) i Spice Blend (2019) mogę stwierdzić, że różnie to bywa, ale zawsze jest co najmniej dobrze. To niestety może być niewystarczające, by sięgnąć po cokolwiek kosztowne flakony. Ale nie oszukujmy się – klientela diorowskich butików to przecież nie kolekcjonerzy perfum (poza wyjątkami), tylko ludzie, którzy w zwykłej perfumerii zakupów z zasady nie robią, tak jak nie ubierają się w odzieżowych sieciówkach. Więc wchodząc do „swojego” sklepu – butiku Diora – zastają tam duży wybór perfum w każdym możliwym gatunku: od kolońskich przez zielone, kwiatowe, drzewne, przyprawowe, skórzane, aż po kulinarne. A wszystko to pod szyldem Maison Christian Dior Collection, z którym łączy się jakość, prosty design flakonu i osoba nadwornego perfumiarza Diora Francoisa Demachy’ego.

Francois Demachy

Purple Oud – oud na lato

W kolekcji Diora jest kilka zapachów oudowych. Purple Oud wyróżnia się pośród nich lekkim i zaskakująco świeżym charakterem, co jest efektem połączenia drzewnej – lekko „lakierowanej” miast zwierzęcej – nuty oudu z esencją z pomarańczy. Stąd świeże, niemal kolońskie otwarcie, któremu impetu dodaje różowy pieprz, w którego tle czai się drzewny oud. Orientalny charakter zapachu uzupełnia słodki i pylisty szafran, który z połączeniu z oudem potrafi tworzyć zapadające w pamięć akordy (vide Oud by Francis Kurkdjian). Nietrudno się domyślić, że nuty cytrusowe dość szybko ulatniają się, a na skórze pozostaje akord drzewny i ten towarzyszy noszącemu przez większość czasu. Purple Oud to prosty (wietrzę tu krótką formułę), elegancki i umiarkowany zapach cytrusowo-drzewny, mogący być jednym z niewielu oudów nadających się do noszenia nawet ciepłym latem.

główne nuty: słodkie cytrusy, szafran, oud

rok premiery: 2018

nos: Francois Demachy

moja ocena: zapach: 4,5/ trwałość: 4,5/ projekcja: 4,0->3,5

Spice Blend – przyprawowa uczta ze szklanką rumu

Mój absolutny faworyt z opisywanego duetu, przy tym jedno z moich ulubionych pachnideł w ogóle w ostatnich tygodniach. Tę kompilację wielu przypraw na podłożu z rumu naprawdę fantastycznie się nosi. Początek jest bardzo intensywny i nadzwyczaj długotrwały. Wibrujący, dosłownie obezwładnia bogactwem przyprawowych molekuł, przy czym przez pierwszy kwadrans, a może nawet dłużej, naprzód wysuwa się gałka muszkatołowa, w swej naturze dominująca, ostra, wibrująca, nieco chropawa i gorzka, została tu umiejętnie skontrapunktowana zestawem przypraw słodkich, z cynamonem na czele. W formule użyto pikantno-rumowego akordu bay rum, co należy rozumieć jako olfaktoryczne odwzorowanie tego słynnego destylatu:

Bay Rum pierwotnie wytwarzano na wyspie Saint Thomas i prawdopodobnie w innych wyspach Zachodnich Indii z rumu i liści lub jagód drzewa laurowego Indii Zachodnich, Pimenta racemosa. Innymi składnikami mogą być olejki cytrusowe i korzenne (przyprawowe), z których najpowszechniejsze to olejek z limetki, goździkowy i cynamon.

Gdy po długim czasie przyprawowy pył bitewny opadnie, na skórze utrwala się akord rumowy ze śladami przypraw, a zapach nie kręci już w nosie, tylko elegancko i całkiem wyraźnie otula swym głębokim, ciepłym i zmysłowym aromatem. Siedzi na skórze długie godziny i naprawdę fantastycznie pachnie, przypominając mi od czasu do czasu inny zapach, którego nazwy niestety nie pomnę. Jak ja lubię takie sytuacje…. A może to i lepiej?

główne nuty: przyprawy, rum

rok premiery: 2019

nos: Francois Demachy

moja ocena: zapach: 5,0/ trwałość: 5,0/ projekcja: 4,5->4,0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s