Carner Barcelona „Costarela”

Costarela – najnowsze pachnidło hiszpańskiej marki niszowej Carner Barcelona – to woda perfumowana o świeżym, letnim, cytrusowo-morsko-drzewnym charakterze. Inspiracją dla jej powstania był klimat śródziemnomorski z jego charakterystycznymi aromatami cytrusów, morskiej bryzy, plażowego piasku i słono-drzewną wonią desek budujących stare łodzie cumujące u nabrzeży.

Trzeba przyznać, że perfumiarz stojący za tą kompozycją bardzo kompetentnie i czytelnie przeniósł tę inspirację w poszczególne nuty pachnidła. Początkowo obezwładniający mocą i soczystością, kwaśno-gorzki akord głowy, zbudowany z esencji z bergamotki połączonej z szafranem (ten kontrast z pewnością zasługuje na uwagę, gdyż jego efektem jest  nieco szorstki aromat cytrusowy) przechodzi całkiem naturalnie w serce, w którym dominują akcenty morskie, rozumiane tu jako sól i piasek.Ulatujące z czasem cytrusy pozostawiają nas z dość intensywną, sypką wonią chlorku sodu i kwarcu, który grubą warstwą przykrywa nasączone wieloma latami przebywania w morskiej wodzie drewno cedrowe, będące – obok molekuł ambro-podobnych (głownie Ambroxan) fundamentem tej olfaktorycznej układanki.

bergamotka mała

Costarela nie jest ani typowym pachnidłem kolońskim, ani typowo morskim w rodzaju tych, które tak masowo powstawały w latach 90-tych ubiegłego wieku. To swoista hybryda, zupełnie inna interpretacja tematu, wyróżniająca się przede wszystkim odważnym użyciem aromatu soli i suchego jak drzazga cedru. Przypomina – owszem – Sel Marin Jamesa Heeleya, jest jednak bardziej zdecydowana, intensywniejsza, bardziej nasycona kolorami. Ma przy tym dobrą projekcje i bardzo solidną trwałość – szczególnie jak na ten gatunek zapachowy.

bag-of-salt

Intensywność, jakość składników i bezkompromisowy charakter samej kompozycji wskazuje na jej niszowy charakter. Współcześnie żadna marka mainstreamowa nie wypuściłaby takiego zdecydowanego zapachu, woląc pozostać w obrębie czegoś dobrze znanego, bezpiecznego przez co nijakiego, wtórnego i do bólu zachowawczego. Mimo dynamicznego w ostatnim czasie rozwoju perfumerii tzw. niszowej i powstawania wielu nowych marek, wciąż (na szczęście) zapachy przez nie proponowane kreatywnością, stylem i jakością zwykle przerastają to, co zasiedla półki perfumerii sieciowych. Costarela to kolejny dowód na poparcie tej tezy. To także potwierdzenie, że Carner Barcelona to jeden z absolutnie najważniejszych hiszpańskich brandów perfumerii niszowej, którego poczynania zdecydowanie warto śledzić.

Poza tym – uwielbiam design tego flakonu….

costarela-collage-img

nuty głowy: bergamotka, szafran

nuty serca: akord morski, akord piasku

nuty bazy: cedr, Ambroxan, ambra

twórca: bd.

rok premiery: 2016

moja ocena:

zapach: *****/ trwałość: ****/ projekcja: ****

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s