W 2018 roku UNESCO wpisało regiony Grasse na „Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości” w związku z kultywowaną tam od wieków wyjątkową wiedzą związaną z uprawą roślin perfumeryjnych, znajomością i przetwarzaniem naturalnych surowców w wonne ingrediencje oraz sztuką kompozycji perfum. Właśnie to miejsce zainspirowało kierującego marką Perris Monte Carlo Gianlucę Perrisa to zainicjowania wyjątkowej kolekcji perfum.
Grasse słynęło niegdyś z upraw przeznaczonych do produkcji perfum: róży majowej i jaśminu. Obecnie oczywiście wciąż uprawia się tam te (i inne) rośliny, ale skala tych upraw jest nieporównanie mniejsza. Niemniej zarówno róża, jak i jaśmin to emblematyczne dla historii i tradycji regionu Grasse kwiaty. Nie dziwi mnie więc zupełnie wybór tematyki dla dwóch pierwszych perfum kolekcji Les Parfums de Grasse.

Aby były to perfumy naprawdę wyjątkowe, ich skomponowanie Perris powierzył wyjątkowemu perfumiarzowi, mieszkającemu zresztą w rzeczonym regionie (a konkretnie w Cabris) Jean Claude’owi Ellenie, który dopiero niedawno ustąpił z prestiżowego fotela nadwornego perfumiarza marki Hermes.
W Grasse było kilku wartych uwagi kandydatów do tego projektu. Ale dla mnie Jean Claude Ellena jest najbardziej kultowym perfumiarzem naszych czasów i stoi ponad wszystkimi innymi. Jest oczywiste ponad wszelką wątpliwość, że artystycznie urodził się on w Grasse.
Gianluca Perris
Wiadomość o tym, że nowe perfumy Perris Monte Carlo wyszły z laboratorium w Cabris zelektryzowała mnie. Wszak J.C. Ellena to jeden z moich absolutnie ulubionych perfumiarzy, perfumowy wizjoner, którego kunsztu jestem wielkim wielbicielem. Mistrz perfumowego minimalizmu, który skomponował m.in. tak genialne zapachy, jak Declaration Cartier, Terre d’Hermes, Voyage d’Hermes czy Un Jardin Sur Le Nil, by wymienić tylko moje ulubione.

J.C. Elleny wspomina przy tej okazji, jak będąc jeszcze dzieckiem, pracował podczas wieczornych zbiorów jaśminu (a także róż), pomagając swojej babci. Tamtego zapachu kwitów nigdy nie zapomniał i chciał go jak najwierniej oddać w tej kompozycji.

Jasmin de Pays
To klasyczny J.C. Ellena – minimalistyczny, bardzo na temat, skupiony na podkreśleniu natury tytułowego bohatera. A ten zmienia się tak, jak aromat jaśminu, którego kwiaty Jean Claude zbierał będąc dzieckiem. Najpierw pachnie zielono, świeżo, następnie zaczyna przypominać woń kwiatu pomarańczy, by na finiszu ukazać subtelne, indolowe zwierzęce akcenty. Ale od początku do końca jest to pięknie pachnący jaśmin. Dokładnie taki, jak wspomina perfumiarz – woń zbieranych kwiatów zmieniała się od godzin wieczornych aż do północy. Co więcej można tu dodać – Jasmin de Pays to jeden z najpiękniejszych zapachów jaśminowych, najwierniejszych naturze kwiatu, potraktowany bez zbędnych dodatków.
Absolut jaśminu jest w centrum, a zmienną naturę kwiatu autor uzyskał odpowiednio dozując esencję z goździka i aksamitki. Zwierzęcą naturę finiszu, a także trwałość i głębię zapachu zapewnił stosowną dawką piżma. Jakież to proste i jakże piękne?

główne nuty: jaśmin (absolut), goździk, aksamitka, piżmo
Rose de Mai
Ellena wybrał różę majową jako tę najbardziej charakterystyczną dla upraw w rejonie Grasse. Ta róża ma lekki, jasny i świeży zapach i w ten sposób właśnie artysta zaprezentował ją w swej kompozycji. W tym celu połączył cenny absolut z róży z równie charakterystyczną dla południowej Francji esencją z nieśmiertelnika oraz jedną z moich ulubionych esencji – geranium. Ostateczne szlify nadał dawką piżma.
Rose de Mai otwiera się róża lekko zieloną, świeżą. Dość szybko róża staje się lekka, kremowa i pastelowa, jak gdyby namalowana delikatną różaną, kremową pianką. Z czasem piękny różany absolut gęstnieje i dominuje, trwając na skórze do końca. Uroda tego zapachu tkwi w jego naturalności i prostoście oraz mistrzowskich proporcjach.

główne nuty: róża (absolut), nieśmiertelnik, geranium, piżmo
Oba zapachy to mistrzostwo precyzji i minimalizmu w perfumerii. Pachną bardzo naturalnie, przyjaźnie i po prostu ślicznie. W ich prostocie tkwi ich piękno. Tak to już jest z mistrzami sztuk, że umieją najbardziej zdawałoby się oklepany, a nawet banalny temat przedstawić w taki sposób, że zachwyca i porusza. J.C. Ellena to potrafi, co po raz kolejny udowodnił.