Acqua Di Gio, męski zapach legenda, od 22 lat dostępny w sprzedaży, doczekał się dotąd zaledwie kilku flankerów. Pierwszy z nich – Essenza – opublikowano zresztą całkiem niedawno, bo w 2012 roku, ożywiając w ten sposób nieco już zmurszałego protoplastę.
Opisywana wtedy jako intensywniejsza, nowocześniejsza, trwalsza i mniej morska, a bardziej drzewna interpretacja klasyka Essenza przypomniała mężczyznom o tym, jak niegdyś sławna była Acqua Di Gio i przywróciła zainteresowanie nieco już zapomnianym protoplastą. Moją uwagę zwróciła natomiast ostatnio wersja Profumo z 2015 roku. Zamknięta we flakonie o klasycznym, aczkolwiek nieco unowocześnionym kształcie, o intrygującej czarnej barwie, ze srebrnymi napisami, z modną obecnie (i bardzo praktyczną) magnetyczną zatyczką w jakiś niepojęty sposób zachęciła mnie do testów.
Nigdy nie byłem fanem klasyka, ze względu na jego ultrapopularny swego czasu charakter, zbanalizowaną na przestrzeni lat świeżość i nadzwyczajną „podrabialność”.
Któregoś dnia przy okazji rutynowej wizyty w sieciowej perfumerii sięgnąłem jednak z zainteresowaniem po Profumo…
Profumo znaczy perfumy.
Zestawienie znanej z lekkości i świeżości oraz ulotności wersji klasycznej z koncentracją wody perfumowanej, kojarzącą się raczej z gęstością i nasyceniem, zaintrygowało mnie. Nuty morskie, kadzidło i paczula jako główne składniki? To wydawało się jeszcze bardziej pociągające…
Już pierwsze, pobieżne testy utwierdziły mnie w przekonaniu, że kiedyś będę chciał bliżej zapoznać się z tym zapachem. To też nie tak dawno temu uczyniłem. Na tej to podstawie – nie bez satysfakcji – stwierdziłem, że Acqua Di Gio Profumo to naprawdę udany, współczesny męski zapach, z owszem wyraźnym DNA protoplasty, ale ze zdecydowanie współczesnym sznytem.
Jest świeżo-drzewny, inkorporuje klasyczny cytrusowo-morski akord, ale przedstawia go w aktualnym drzewnym wydaniu. Kadzidło i paczula przydają mu głębi i treści. Utrwalają też zapach na skórze na tyle, że można śmiało cieszyć się nim przez większość dnia. Całość przekonuje mnie. Coraz bardziej trafia do mnie prostota i skuteczność, ale też praktyczność pachnideł firmowanych przez Armaniego. Doskonale znajdują się w biznesowej codzienności.
Alberto Morillas – tak, ten sam który stworzył protoplastę, a także wszystkie pozostałe flankery tej słynnej kompozycji, a także niezliczoną liczbę męskich „świeżaków”, z których wiele zyskało pozycję klasyków – zadbał o to, by Profumo pasowało współczesnemu mężczyźnie Armaniego – eleganckiemu w minimalistyczny i powściągliwy sposób.
Ten zapach to doskonały, całoroczny dodatek do casualowego garnituru i krawatu lub niezobowiązującego zestawu złożonego z koszuli i spodni oraz – opcjonalnej – marynarki. Niekoniecznie zaś do T-shirtu i krótkich spodenek. Do tej stylizacji zdecydowanie lepiej przystaje klasyczne Acqua Di Gio.
PS. Marka właśnie lansuje najnowszą wersję pod nazwą Absolu. I tym razem stoi za nią Morillas, a nowością jest zastosowanie w niej akordu owocowego. Ale o tym może kiedyś w osobnym wpisie.
dominujące nuty: cytrusy, nuta morska, kadzidło, paczula
twórca/nos: Alberto Morillas
rok premiery: 2015
moja ocena: zapach: 4,5/ trwałość: 4,5/ projekcja: 4,0